Ukraynalı Femenler Ayasofya Meydanında Soyundu

08 Mart 2012 Yazan  
Kategori Genel, Haberler

Ukraynalı Femen grubu üyesi 4 kadın,

Ayasofya meydanında eylem yaptı. 8 Mart

Dünya Kadınlar gününde, kadınlara yönelik

şiddeti protesto eden gösterici kadınlar,

geldikleri araçtan çıplak halde inerek

sloganlar atmaya başladı. Eylem yapmak

isteyen kadınlara polis müdahele etti ve

sürükleyerek polis araçlarına bindirdi.

Vücut ve yüzlerine şiddeti protesto eden makyajlar yapan kadınlara polis müdahale etti. Kadınların direnmesi üzerine arbede yaşandı. Gözaltına alınan kadınlar polis merkezine götürüldü.

Femen üyelerinin gözaltına alınmasından sonra onlara destek veren bir erkek ile bir kadın pankart açtı. Kadın gösterici “Meme açıyosak ne olmuş?”, erkek gösterici de “Beğenmezsen küçük oğluna almazsın” yazılı pankart taşıdı. Daha sonra meydana gelen ve kendilerine “Birkaç inanmış insan” adını veren 5 erkek, “Aptal kadın soyunur” ve “Ahlaksızlığa hayır” yazılı pankart açtı.

FEMEN ÜYELERİ  İSTANBUL’DA  SOYUNDU 


Soyunarak yaptıkları protesto gösterileriyle ünlenen Ukraynalı Femen grubu üyesi 4 kadın, Sultanahmet Meydanı’nda çıplak eylem yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadına yönelik şiddeti protesto etmek isteyen Femen grubu üyeleri, geldikleri araçtan çıplak şekilde indikten sonra koşarak Ayasofya Müzesi önüne geldi.  Yüzlerine ve göğüslerine sülfirik asit atılmış ve dayak yemiş görünümü verecek şekilde makyaj yapan kadınlar çığlıklar atıp İngilizce olarak “Aile içi şiddete son” diye bağırdı.

Ellerinde kadınların evlendikleri hallerini temsil eden fotoğraf ve “Sülfirik asit saldırılarına son” yazılı pankartlar taşıyan protestocu 4 kadın eylemlerini daha fazla sürdüremeden polis müdahalesiyle karşılaştı. Polise direnen ve çığlıklar atan Femen üyeleri, polis otosuna bindirilerek Sirkeci Polis Merkezi’ne götürüldü.

GÖĞÜSLERİMİZLE TÜRK KADINLARINI SAVUNUYORUZ”

Özellikle Olekssandra Shevchenko yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Olekssandra Shevchenko, “Bizim için kadınların haklarını savunmak en önemli görevdir. Biz göğüslerimizle sizin kadınlarınızı savunuyoruz” dedi. Basın toplantısı sırasında etrafta toplanan kalabalığın daha çok erkeklerden oluştuğunu söyleyen Olekssandra Shevchenko,” Etrafta kadın yok” diye konuştu. Shevchenko, Türkiye’de başörtülü kadınların daha çok evlerinde oturduğunu iddia etti.

Türk kadınlarının çok akıllı ve çok güzel olduğunu söyleyen grup sözcüsü İnna Shevcnenko da  “Umarız Türk kadınları da Femen grubunu oluşturup, eylemlerini gerçekleştirecekler” diye konuştu.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİLER

Gözaltına alınan Femen üyesi Ukraynalı kadınlar, Sirkeci Polis Merkezi’ne götürüldü. Bornoz giydikleri görülen 4 kadın, buradaki işlemlerinin ardından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen kadınlar sağlık kontrolünden geçirildi. Kadınlar daha sonra tekrar polis merkezine getirildi.

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!

sohbet sohbet odalar chat sohbet sohbet odalar chat